6 راه تشخیص زعفران اصل از تقلبی + خرید معتبر

بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
راه-های-تشخیص-زعفران-اصل-از-تقلبی

زعفران که به عنوان “طلای سرخ” نیز شناخته می شود، به دلیل طعم منحصر به فرد، رنگ زیبا و فواید بی شمار آن برای سلامتی، بسیار مورد توجه است. متأسفانه، بازار مملو از زعفران تقلبی است و یادگیری نحوه تمایز زعفران واقعی را ضروری می کند. در این پست، راه‌های مختلفی را برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی بررسی می‌کنیم که به شما امکان می‌دهد آگاهانه تصمیم بگیرید.

تشخیص-زعفران-اصل-از-تقلبی

قیمت زعفران و مبدا آن

زعفران ادویه ای ارزشمند است و مبدا آن نشان از اصالت این ادویه خواهد داشت. قیمت زعفران معمولا زیاد است و در مقایسه با انواع تقلبی آن گران خواهد بود.معمولا زعفران قائنات نسبت به سایر مناطق عطر ، بو بیشتری دارد. و اصالت زعفران مربوط به این شهر است.

زعفران قائنات

در میان انواع مختلف زعفران، زعفران قائنات که منشا آن شهر قائنات در ایران است. به دلیل کیفیت استثنایی و ویژگی‌های منحصر به فردش محبوبیت زیادی پیدا کرده است.قائنات که در شرق ایران قرار دارد به عنوان قطب تولید زعفران شناخته می شود.

شرایط طبیعی از جمله آب و هوا، ترکیب خاک به ویژگی‌های متمایز زعفران قائنات کمک می‌کند.کشت، برداشت و فرآوری زعفران فرآیند پر زحمتی است. از این جهت توصیه می شود که زعفران را مستقیم از کشاورز تهیه کنید.

راه های خانگی تشخیص زعفران اصل از تقلبی

از آنجاییکه زعفران ارزش بالایی دارد، به طور مکرر در معرض تقلب قرار می گیرد.عواملی که در زعفران بسیار مهم هستند عبارتند از :

  • کروسین (رنگ)
  • پیکروکروسین (طعم)
  • سافرانال (عطر)

درجه‌بندی زعفران از طریق اندازه‌گیری میزان پیکروسین (طعم)، کروسین (رنگ) و سافرانال (عطر) انجام می‌شود. این کار در آزمایشگاه توسط متخصصین ISO انجام می شود و هر چه تعداد این 3 فاکتور بیشتر باشد به معنای کیفیت زعفران بالاتر است.

تست آب گرم

برای انجام این تست ابتدا مقداری زعفران را در آب گرم بریزید. توجه داشته باشید که آب نباید جوش باشد.

و آن را به مدت 5 تا 20 دقیقه نگه دارید. تا متوجه شوید که رنگ زعفران اصل حتی در آب گرم نیز دست نخورده باقی می ماند. علاوه بر این، آب ممکن است به طور یکنواخت زرد شود.

اما برای تهیه زعفران تقلبی معمولا از رنگ قرمز مصنوعی استفاده می شود و وقتی در آب گرم خیسانده می شود جدا می شود. متوجه خواهید شد که رنگ آب قرمز است و ممکن است رنگ ها به طور یکنواخت با آب مخلوط نشوند.

تست آب سرد

ابتدا مقداری زعفران را در آب سرد قرار دهید. بعد از 15 الی 20 دقیقه، کل لیوان زرد رنگ خواهد شد. و رنگ بصورت یکنواخت پخش خواهد شد.

اما اگر رنگ آب قرمز شد نشان دهنده ی تقلب است. همچنین ممکن است متوجه شوید که آب در حال تبدیل شدن به رنگ زرد روشن یا لکه های رنگ قرمز برجسته در آب است.

علاوه بر این، زعفران خالص هرگز رنگ قرمز خود را از دست نمی دهد. اما اگر زعفران تقلبی را یک ساعت در این آب سرد نگه دارید ممکن است سفید شود.

تست طعم

رایج ترین راه برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی، طعم و مزه آن است. زعفران تقلبی با استفاده از مواد مصنوعی قرمز رنگ می شود و فاقد طعم واقعی زعفران است که شیرین است. ممکن است طعم تلخ یا فلزی داشته باشید. بنابراین، نه تنها مزایا، بلکه طعم فوق العاده آن را نیز از دست می دهید.

از طرفی زعفران واقعی رایحه ای بسیار قوی در کنار طعمی خاکی و گلی دارد. حتی اگر آزمایش آب با شکست مواجه شود، حس چشایی شما اشتباه نمی کنند.

تست مالش با دست

رشته های زعفران را به مدت چند ثانیه در آب سرد خیس کنید و روی انگشت یا کف دست قرار دهید. حالا رشته ها را با دو انگشت چند ثانیه بمالید. اگر رشته زعفران خالص باشد، نمی شکند.

اما اگر رشته های زعفران تقلبی باشد، پس از مالش تبدیل به گرد و یا حتی مایع می شود.

تست بو

یکی از شاخص های مهم زعفران خالص طعم و بوی آن است. زعفران بویی شبیه به مخلوط عسل و یونجه دارد.

زعفران تقلبی بویی تند دارد. که این به دلیل سطح بالای استفاده از مواد شیمیایی به شکل سافرانال و پیکوکروسین است.

تست جوش شیرین

یک فنجان آب بردارید و حداقل دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در آب مخلوط کنید تا مخلوط یکنواخت به نظر برسد. حالا چند رشته زعفران به آن اضافه کنید و ۲ تا ۳ ثانیه هم بزنید. اگر مخلوط ، رنگی مایل به زرد داشت، به این معنی است که زعفران شما اصل است.

با این حال، اگر مخلوط به رنگ قهوه ای یا قرمز در آمد، به این معناست که زعفران شما تقلبی است.

تقلب های رایج در زعفران

بیشتر زعفران تقلبی حاوی ابریشم ذرت است. فروشندگان متقلب ابریشم ذرت را با رنگ قوی و مواد شیمیایی اسپری می کنند تا تقریباً شبیه زعفران طبیعی شود. علاوه بر این، از مواد مختلفی مانند خاک اره، نشاسته، آرد برنج و غیره نیز برای افزایش مقدار و قیمت زعفران استفاده می شود.

خرید معتبر زعفران اصل قاينات

در اولین وهله برای جلوگیری از تقلب در زعفران و همچنین کاهش فروشندگان متقلب باید از مراکز معتبر زعفران خود را خریداری کنید.

مواردی که باید در فروشگاه های عرضه کننده زعفران در نظر بگیرید عبارتند از :

  • زعفران را تا حد امکان از مبدا یعنی خراسان جنوبی و شهرستان قاينات تهیه کنید تا خریدی بی واسطه داشته باشید.
  • زعفرانی که تهیه می کنید باید تست آزمایشگاه داشته باشد تا از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • اگر بصورت آنلاین خرید می کنید، دقت کنید که فروشگاه دارای اینماد و مجوز فعالیت باشد.

شما می توانید زعفران خود را بدون واسطه از شهرستان قاينات تهیه کنید. چرا که فروشگاه اسداللهی در قاينات واقع شده است. و تمامی زعفران ها در این فروشگاه دارای تست آزمایشگاه هست. همچنین مجوز فعالیت و اینماد از مواردی است که مهر تایید بر اعتبار خرید شما خواهد زد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.